Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Abonentný koncert - ŠKO - L. Pohůnek


štvrtok 09. 11. 2017 o 1900 hod.
vstupné: 8,- 10,- 12,-€
platia abonentné vstupenky AB

 

Lukáš Pohůnek, dirigent
Kristína Chalmovská, violončelo
Roman Patkoló, kontrabas

 

program:

Iris Szeghy
Koncert pre violončelo a orchester 24´                                               

Pavol Krška

Koncert pre kontrabas a orchester – premiéra 18´

Giovanni Bottesini
Rossini Fantasia pre violončelo, kontrabas a orchester 12´

Sergej Prokofiev
Klasická symfónia 15´

 

Slovenská skladateľka Iris Szeghy žijúca vo švajčiarskom Zürichu prepája vo svojej tvorbe avantgardné smery s tradíciou európskej hudby. Na koncerte zaznie autorkin Koncert pre violončelo a orchester, ktorý mal premiéru pred 24 rokmi. Pavol Krška patrí k popredným slovenským skladateľom. Jeho tvorivou doménou je chrámová hudba, no nevyhýba sa však ani opusom koncertantnej literatúry. Krška svoj kontrabasový koncert komponoval pre svetoznámeho kontrabasového virtuóza, žilinského rodáka, Romana Patkoló. Sme radi, že svetová kontrabasová špička zavíta späť do Žiliny a uvedie premiéru koncertu jemu dedikovanému. Roman Patkoló predvedie svoje brilantné umenie aj v efektnej Fantázii na Rossiniho témy, ktorá pochádza z pera kontrabasového virtuóza a skladateľa 19. storočia Giovanniho Bottesiniho. Sergej Prokofiev komponoval svoju prvú symfóniu počas leta 1917, za vzor si zobral klasické obsadenie orchestra – rovnaké ako má ŠKO. Symfónia je pretkaná humorom a sviežosťou. 

Pohunek_Luka_3.JPGChalmovska_Kristina_violonelo.jpgPatkolo_Roman_2017_2.jpg

 

Žilinský rodák Lukáš Pohůnek študoval dirigovanie na pražskej AMU, na Hudobnej akadémii v Krakove a na slávnych kurzoch Kurta Masura v New Yorku. Je pravidelným hosťujúcim dirigentom Štátneho komorného orchestra v Žiline, Štátnej filharmónie v Košiciach a Štátnej filharmónie Tadeusza Bairda v Zielonej Góre, ale na svojom konte má aj účinkovanie s MSM Symphony Orchestra New York, Leipziger Symfonieorchester v lipskom Gewandhause, so Symfonickým orchestrom srbského rádia a televízie v Belehrade a ďalšími poprednými orchestrami.

Kristína Chalmovská študovala na VŠMU v Bratislave a na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýne. V súčasnosti Kristína študuje na Zürcher Hochschule der Künste v Zürichu v triede svetového sólistu Raphaela Wallfischa. Ako sólistka koncertovala s orchestrami ako Slovenská filharmónia, Archi di Slovakia, Tallin State Philharmony, Štátna filharmónia Košice, Trinity Laban Baroque orchestra London, Shounan Youth Orchestra Japonsko.

Virtuóz Roman Patkoló v roku 2004 vyhral konkurz na post sólového kontrabasistu telesa London Symphony Orchestra. Od roku 2005 pôsobí v orchestri Opernhaus Zürich na poste zástupcu sólového kontrabasistu. Účinkoval v hudobných reláciách televíznych staníc ARTE („Stars von Morgen“ – so Svetovým orchestrom Jeunesses Musicales – JM World Orchestra v Saarbrückene), Bayerisches Fernsehen (s kvartetom Bassiona-amorosa), Hessischer Rundfunk – Fernsehen a ZDF („Sunday nights classics“ duet s Maximom Vengerovom).
V marci 2011 realizoval koncertné turné so svetoznámou huslistkou Anne-Sophie Mutter v sprievode komorného orchestra Mutters Virtuosi v nemeckých kultúrnych centrách – v Hannoveri, Frankfurte, Kolíne, Essene a v Hamburgu. O mesiac neskôr uviedol rovnako s touto huslistkou Koncert pre husle, kontrabas a orchester Andrého Previna, ktoré skladateľ dedikoval obom umelcom.
Popri bohatej koncertnej činnosti je aktívny i v pedagogickej oblasti, vo veku 24 rokov získal titul profesora ako jeden z najmladších v Európe a začal vyučovať na mníchovskej Hochschule für Musik und Theater. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Hudobnej akadémii v Bazileji.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina