Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Allegretto - Stredoeurópsky festival koncertného umenia


pondelok 16. 04. 2018 o 1900 hod.
Otvárací koncert

Slovenský mládežnícky orchester
Benjamin Bayl, dirigent (Holandsko-Austrália)
Stanislav Masaryk, trúbka (Slovenská republika)

 

program:

Peter Machajdík
Ako vietor v dunách

Joseph Haydn
Koncert pre trúbku a orchester Es dur Hob. VIIe:1

Franz Schubert
Symfónia č. 6 C dur D. 589

 

Vstupné: 8,- 10,- 12,- € Platia abonentné vstupenky SFKU


 

Bayl.jpgStanislav_Masaryk_foto.jpg

 

Dirigent, organista, čembalista a hráč na kladivkovom klavíri Benjamin Bayl pochádza z Austrálie, neskôr získal aj holandské občianstvo. Bol prvým austrálskym štipendistom v hre na organ na King’s College v Cambridge. Štúdium dirigovania zavŕšil na Royal Academy of Music v Londýne (Colin Metters a George Hurst). Ako absolvent londýnskeho National Opera Studio sa v roku 2006 stal asistentom dirigenta Ivána Fischera v Budapest Festival Orchestra. Vďaka asistentským príležitostiam sa mohol rozvíjať pod vedením dirigentov ako Sir John Eliot Gardiner, Yannick Nézet-Séguin, Richard Hickox a i. V rokoch 2007 až 2010 pôsobil ako asistent umeleckého riaditeľa súboru Gabrieli Consort & Paul McCreesh, tiež spolupracoval s Konzerthausorchester Berlin. Na začiatku svojej umeleckej kariéry intenzívne koncertoval a nahrával ako čembalista – člen sekcie basso continuo s renomovanými súbormi starej hudby ako Concerto Copenhagen, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists, The English Concert, The Sixteen, Gabrieli Consort & Players a His Majestys Sagbutts & Cornetts. Ako dirigent spolupracoval s Mahler Chamber Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Copenhagen Philharmonic, Orchestra Haydn Bolzano, Collegium Vocale Gent, Wrocław Baroque Orchestra, Akademie für Alte Musik Berlin. V sezóne 2016/17 dirigoval koncerty Malaysian Philharmonic Orchestra, Orchestra Haydn di Bolzano, Bremer Philharmoniker, Orchestra of the Australian National Academy of Music (ANAM), Orchestra i Pomeriggi Musicali a Stavanger Symphony Orchestra. Viedol tiež súbory hrajúce na dobových nástrojoch – s Hanover Band uskutočnil zájazd do Číny, s B’Rock a Vocalconsort Berlin koncertoval v Európe a dirigoval operné predstavenia vo Varšavskej komornej opere. Okrem toho sa predstavil v operných domoch ako Wiener Staatsoper, Nederlands Reisopera, Staatsoper Berlin, Royal Danish Opera, Opera de Oviedo, NorrlandsOperan, Nordic Opera a v ďalších. „Dirigent Benjamin Bayl dopomohol k vytvoreniu farebnosti zvuku a orchester pod jeho vedením predviedol skvelý výkon“, uviedol rakúsky denník Der Standard v recenzii na jeho debut vo Viedenskej štátnej opere. Je spoluzakladateľom a hlavným hosťujúcim dirigentom Australian Romantic & Classical Orchestra (ARCO) a jedným z umeleckých riaditeľov orchestra Odissea. V sezóne 2018/19 ho prizvali na opätovnú spoluprácu s Collegium Vocale Gent a Akademie für Alte Musik Berlin uviesť hudbu Carla Philippa Emanuela Bacha v rôznych európskych metropolách.

 

Rodák z Gbelov Stanislav Masaryk (1993) hrá na trúbke od deviatich rokov. Ako trinásťročný začal navštevovať triedu Michala Janoša na Konzervatóriu v Bratislave ako mimoriadny žiak. Na Súťaži študentov slovenských konzervatórií v hre na trúbke sa umiestnil na 2. mieste (Banská Bystrica, 2009) a 1. mieste (Košice, 2012). V roku 2015 získal cenu Yamaha Scholarship Award. Na medzinárodnej súťaži Žestě Brno získal v roku 2017 1. cenu a titul absolútneho víťaza v konkurencii viac ako šesťdesiatich trubkárov z krajín Vyšehradskej štvorky. V súčasnosti je študentom VŠMU v triede Rastislava Suchana a pôsobí ako prvý trubkár v orchestri opery Národného divadla v Prahe. V rokoch 2012, 2016/2017 pôsobil v orchestri Slovenského národného divadla, v rokoch 2012 až 2015 bol členom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Od roku 2009 spolupracuje s hot-jazzovým orchestrom Bratislava Hot Serenaders pod vedením Juraja Bartoša. Ako sólista vystúpil s orchestrom Slovenskej filharmónie, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Slovenským komorným orchestrom, Štátnou filharmóniou Košice, Slovenským mládežníckym orchestrom, Cappellou Istropolitanou, Štátnym komorným orchestrom Žilina a s komorným i symfonickým orchestrom VŠMU. Ako orchestrálny hráč príležitostne spolupracuje tiež s Českou filharmóniou, so Slovenskou filharmóniou, komorným orchestrom Cappella Istropolitana a ďalšími.

 

Projekt unikátnym spôsobom spojil študentov konzervatórií a hudobných akadémií z viacerých regiónov Slovenska, ktorí by inak pravdepodobne nemali príležitosť spoznať sa a pracovať na spoločnom diele“, uviedol redaktor časopisu Hudobný život Robert Kolář v minuloročnom letnom dvojčísle. Slovenský mládežnícky orchester (SMO) vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra v nadväznosti na niekdajšiu Hudobnú mládež Slovenska. Cieľom projektu je podporovanie prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom  nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej, ale tiež komornej hry, práce s dirigentom či sólovými hráčmi. Aktivity orchestra sa uskutočňujú v spolupráci s poprednými dirigentmi, sólistami a skúsenými hudobníkmi pôsobiacimi v symfonických orchestroch. Základ SMO tvorí viac než 50 hudobníkov vo veku 16 až 29 rokov, ktorí úspešne absolvovali konkurzy na pôde štátnych konzervatórií v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave. Premiérový koncert orchestra sa konal 6. augusta 2016 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta žijúceho v USA, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra (Ashland) a Queens Symphony Orchestra (New York). Koncert pozostávajúci z diel Ľ. Rajtera, F. Mendelssohna-Bartholdyho  a L. van Beethovena a v spolupráci s huslistom Daliborom Karvayom sa uskutočnil v predvečer vystúpenia Mládežníckeho orchestra Európskej únie (EUYO) s dirigentom Vasilym Petrenkom. Žilinskému publiku sa mladí hudobníci prvýkrát predstavili na minuloročnom ročníku festivalu Allegretto s dirigentom Martinom Majkútom a sólistom večera – klaviristom Jakubom Čižmarovičom s tvorbou M. Moyzesa, P. I. Čajkovského a A. Dvořáka. Aktivity orchestra pokračovali v júli 2017 desaťdňovým letným sústredením členov SMO v Pavilóne hudby v Nitre. Súčasťou letného sústredenia boli popri príprave orchestrálneho programu Kurzy komornej hudby Konvergencie. Vyvrcholením tejto intenzívnej práce bola ich následná prezentácia vo vybraných slovenských mestách. Orchester tak účinkoval v rámci Novozámockého hudobného leta a na 62. ročníku Piešťanského festivalu pod taktovkou renomovaného austrálsko-holandského dirigenta Benjamina Bayla. Sólovo sa v Koncerte pre trúbku a orchester Es dur J. N. Hummela predstavil Stanislav Masaryk, dramaturgiu koncertu dotvárali diela veľkých klasikov W. A. Mozarta a L. van  Beethovena. Naposledy svoju činnosť SMO reflektoval na Vianočnom koncerte  v decembri 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave s umeleckým vedúcim Jozefom Horváthom v dielach A. Vivaldiho, J. S. Bacha  a predstaviteľa E. Hagerupa Griega. Od mája 2017 je SMO členom Európskej federácie mládežníckych orchestrov (EFNYO).


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina