Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Metropolitný orchester Bratislava


štvrtok 04. 01. 2018 o 1900 hod.
vstupné: 14,- 16,- 18,- €
abonentné vstupenky neplatia

 

Adrián Kokoš, dirigent
Marianna Gelenekyová, soprán
Otokar Klein, tenor

 

„To najlepšie z operety“

 

Béla Kéler
Mazzuchelliho pochod

Johann Strauss
Netopier – predohra

Franz Lehár
Moje pery bozkávajú tak horúco – pieseň Giuditty z rovnomennej operety

Karol Elbert
Tarantela z operety Z prístavu do prístavu

Franz Lehár
Vám svoje srdce dám – pieseň z operety Zem úsmevov

Josef Lanner
Valčík pre Máriu

Emmerich Kálmán
Poďme spolu do Varaždína – duet z operety Grófka Marica

Béla Kéler
Grand Galopp Infernale

Johann Strauss
Môj pán markíz – pieseň z operety Netopier

Emmerich Kálmán
Joj, Cigán – pieseň z operety Grófka Marica

Johann Strauss
Prefíkaná - prešibaná – rýchla polka

Gejza Dusík
Zmes melódií


Koncert najslávnejšieho slovenského operetného orchestra zahrá skladby F. Lehára, J. Straussa, E. Kálmána a slovenských autorov G. Dusíka, B. Kélera k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky

Metropolitný orchester Bratislava
http://www.mob.sk/

 

Metropolitný orchester Bratislava je hudobné teleso, ktoré v roku 2017 oslávilo už dvanáste výročie svojho založenia. Za toto obdobie sa orchestru podarilo zapísať sa do dejín interpretácie klasickej operety. Sústreďuje sa najmä na hudbu vychádzajúcu z viedenských valčíkov rodiny Straussovcov – hudbu tanečných salónov, cez klasické operety až po súčasné diela. Významnú časť repertoáru tvoria skladby slovenských autorov. Orchester už inšpiroval viacerých súčasných skladateľov k napísaniu nových diel. Za najvýznamnejší počin možno považovať iniciovanie napísania novej pôvodnej slovenskej operety „Láska na Považí“ (Víťazoslav Kubička – Oľga Duhanová), ktorá mala premiéru v októbri 2015. Metropolitný orchester Bratislava združuje špičkových profesionálnych hudobníkov, ktorí sú členmi najvýznamnejších slovenských hudobných telies ako Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a orchester Slovenského národného divadla.

Metropolitný orchester Bratislava je jediným neštátnym orchestrom na Slovensku, ktorý má vlastnú koncertnú sezónu. Môžete ho však počuť nielen na koncertných pódiách –vyhľadávajú ho aj organizátori reprezentačných plesov. Počas svojej existencie odohral MOB množstvo koncertov na Slovensku i v zahraničí s poprednými svetovými sólistami a dirigentmi.

V roku 2009 založil Metropolitný orchester Bratislava Čestné kuratórium. Členmi sa môžu stať významné osobnosti medzinárodného kultúrneho, vedeckého a spoločenského života. Úlohou týchto osobností je stáť po boku orchestra, pomáhať radou, podporiť navonok ciele a tiež ich prezentovať na rôznych fórach doma i vo svete. Zatiaľ sa členmi stali legendárna speváčka Prof. Ks. Renate Holm (D, A); hudobný skladateľ Prof. PhDr. Egon Krák ArtD. (SK); významný nemecký historik SKH Dr. Friedrich Wilhelm Prinz von Preußen; zakladateľ tradície Bratislavských novoročných koncertov JUDr. Ján Sabol; najvýznamnejší pražský galerista PhDr. MgA. Miro Smolák (SK, CZ); dirigenti Zdeněk Macháček (SK), Leoš Svárovský (CZ), Emmanuel Villaume (F, USA) a Kaspar Zehnder (CH).

Marianna Gelenekyová

je absolventkou Konzervatória v Bratislave a Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V júni 2014 ukončila štúdium v odbore Operetná špecializácia na Konzervatóriu v Bratislave. Vzdelanie si dopĺňala na interpretačných kurzoch u Ireny Sylye, Petra Dvorského, Zlatici Livorovej, Dagmar Livorovej a na opernom workshope Jaromíra Brycha.
V opere SND účinkovala ako Karolka v Janáčkovej Jenufe, Resl v Baumgartnerovej Marii Theresii a víla Terka vo Veľkej doktorskej rozprávke Milana Dubovského (2012/2013).

V roku 2015 sa zúčastnila na medzinárodnej speváckej súťaži Imricha Godina, kde získala čestné uznanie a dve interpretačné ceny. V októbri 2017 získala cenu Gabriely Beňačkovej na Medzinárodnej speváckej súťaži v Jihlave (CZ).

Okrem opernej tvorby sa venuje aj koncertnej literatúre rôznych štýlových období. V júni 2015 účinkovala na záverečnom galakoncerte v rámci festivalu Cyrilometodských dní s ŠKO Žilina pod taktovkou Olivera Dohnanyiho (J. Haydn: Missa Sti. Cyrilli et Methodii).

 

Otokar Klein

Spev študoval na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave. Absolvoval viaceré interpretačné kurzy renomovaných zahraničných vokálnych pedagógov. Od roku 1997 pôsobil v bratislavskej Komornej opere a o dva roky neskôr prešiel do Opery SND. Medzi jeho najvýraznejšie kreácie patrí Don Ottavio v Mozartovom Donovi Giovannim, Nemorino v Nápoji lásky Gaetana Donizettiho, Ramiro v Rossiniho Popoluške, Ernesto v Donizettiho Donovi Pasqualovi, Alfredo v Traviate, Jeník v Predanej neveste a Rómeo v Gounodovej opere Rómeo a Júlia. Okrem Bratislavy pravidelne vystupuje na susedných i vzdialenejších zahraničných scénach: v Štátnej opere v Budapešti, Štátnej opere vo Viedni, v Opere v Zürichu, v Drážďanskej štátnej opere, v Opére de Nice, v Théâtre Royal de la Monnaie v Brusseli, v Teatro Comunale v Bologni, Teatro alla Scala Milano, Teatro San Carlo v Neapoli a mnohých ďalších. K jeho ostatným úspechom patrí Almaviva v Barbierovi zo Sevilly vo Viedenskej štátnej opere, Rossiniho Lindoro v Talianke v Alžíri v drážďanskej Sächsische Staatsoper, Smetanov Jeník v Predanej neveste v Zürichu, Donizettiho Ernesto z buffy Don Pasquale v Opéra de Nice, ale i tenorový part v Orffovej Carmine burane v Teatro Regio v Turíne, či tenorový part v Beethovenovej Misse Solemnis, ktorá odznela v Drážďanskej filharmónii. V Bratislave ho publikum v posledných sezónach mohlo vidieť ako Lehárovho Camille de Rossilion vo Veselej vdove a tiež v postave Tonia v Donizettiho opere Dcéra pluku. Oto Klein spolupracoval vo svojej doterajšej kariére s mnohými svetoznámymi dirigentmi: Danielom Barenboimom, Fabiom Luisim, Rafaelom Frühbeckom de Burgos, Jerzy Semkowom, Ralfom Weikertom a mnohými ďalšími. V súčasnosti je rovnako vyhľadávaný ako skvelý operný i koncertný interpret.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina