Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Darwinovský orchester


štvrtok 08. 03. 2018 o 900 hod. a 11oo hod.

Koncerty pre školy
Koncerty v rámci projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe ONE® is more

Simon Chalk, dirigent
Boštjan Gombač, prehistorická flauta - tidldibab
zbor smartfónov
Pierre Bassery, zbormajster

 

program:

Žiga Stanič
Baba - koncert pre tidldibab a orchester

Georg Friedrich Händel
Príchod kráľovnej zo Sáby

Wolfgang Amadeus Mozart
Predohra k opere Figarova svadba

Georges Bizet
Symfónia č. 1 C dur - 4. časť

Astor Piazzolla
Libertango

Bernard Cavanna
Geek Bagatelles pre zbor smartfónov a orchester


Unikátny projekt Darwinovský orchester prináša na koncertné pódium dva netradičné  a zároveň protipólne hudobné nástroje - najstarší hudobný nástroj i najmodernejší.

Najstarším dochovaným hudobným nástrojom na svete je maličká flautička z kosti medveďa, ktorá sa našla v slovinskej jaskyni Divje babe v Slovinsku. Je stará až 60 000 rokov a veľmi maličká – má len 11 centimetrov. Dostala meno tidldibab, ktoré je zložené z inicálok mien jej objaviteľa - Turk Ivan, slovinského hráča na tidldibab - Dimkaroski Ljuben a jaskyne Divje babe. Slovinský skladateľ Žiga Stanič zložil pre tildibab a orchester skladbu Baba, ktorá je príbehom prehistorického muža, ktorý objavuje flautu tidldibab. Najprv napodobňuje zvuky z prírody až sa mu postupne podarí vytvoriť melódie.

Francúzsky skladateľ Bernard Cavanna zložil na objednávku ONE® skladbu Geek Bagatelles, kde spolu s orchestrom predstaví netradičný zbor, a to 20-členný zbor smartfónov, ktorý využíva špeciálne vytvorenú aplikáciu. V Geek Bagatelles zaznievajú fragmenty zo slávnej 9. symfónie Ludwiga van Beethovena. Do skladby sa môže zapojiť publikum s aplikáciou nainštalovanou v smartfóne, ktoré je dostupná pre operačný systém Android i Apple:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.GeekBagatelles

https://itunes.apple.com/us/app/geekbagatelles/id1127843788?mt=8

Pojítkom medzi týmito dvoma skladbami tvoria diela G. F. Händla, W. A. Mozarta, G. Bizeta a A. Piazzollu, ktoré predstavujú reprezetačné kúsky jednotlivých štýlových období baroka, klasicimu, romantizmu a 20. storočia.

One_logo_web_16.pngCreativeEU-SK.png


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina