Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Theodore Kuchar


Kuchar_Theodore_2.JPGAmerický dirigent ukrajinského pôvodu Theodore Kuchar sa narodil v New York City. Hudobné štúdia začal ako desaťročný hrou na husliach, neskôr prešiel na hru na viole. Po absolvovaní Cleveland Institute of Music u Roberta Vernona (1982) pôsobil na poste 1. violistu v orchestroch v Clevelande, Helsinkách a Kapskom meste. Roku 1980 získal aj štipendium Paula Fromma v Boston Symphony Orchestra a účasť na slávnych kurzoch Tanglewood Music Center, kde sa venoval štúdiu dirigovania. V rokoch 1987 – 1993 bol umeleckým šéfom v Queensland Philharmonic Orchestra v Austrálii. Zároveň bol aj hudobným riaiteľom a šéfdirigentom West Australian Ballet v Perthe. V rokoch 1990 až 2006 pôsobil ako prvý umelecký riaditeľ na Australian Festival of Chamber Music v Townsville, kde po jeho odchode stále funguje „Theodore Kuchar Scholarship for Excellence in Music“.

V roku 1992 sa stal Theodore Kuchar hlavným hosťujúcim dirigentom Ukrajinského štátneho symfonického orchestra v Kyjeve, kde o dva roky neskôr prijal funkciu umeleckého riaditeľa a hlavného dirigenta orchestra, ktorý bol premenovaný na National Symphony Orchestra of Ukraine. Tu pôsobil do roku 2000, nahral pre Naxos vyše 60 CD  a získal aj ocenenie „Conductor Laureate for Life“. Spolu má na konte vyše stovky CD pre prestížne vydavateľstvá Naxos, Brilliant Classics, Ondine a Marco Polo.

Významné je aj jeho pôsobenie v USA - 1996 až 2006 bol umeleckým riaditeľom a dirigentom známeho Boulder Philharmonic Orchestra, roku 1997 založil komorný súbor Sinfonia of Colorado, 1996 – 2001 pedagogicky pôsobil na College of Music na University of Colorado a stál v čele ďalších amerických orchestrov a festivalov. V rokoch 2000 – 2016 bol hudobným riaditeľom Filharmonického orchestra Fresno v Californii. Od roku 2011 je umeleckým riaditeľom Venezuela Symphony Orchestra v Caracase a od roku 2013 aj hlavným dirigentom ŠKO Žilina, s ktorým spolupracuje už od roku 2001. Uskutočnil s ním celý rad pozoruhodných koncertov a kompletnú nahrávku všetkých Mozartových tancov (6 CD) pre prestížnu nahrávaciu spoločnosť Brilliant Classics.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina