Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

ŽILINSKÉ DYCHOVÉ TRIO


komorný súbor Štátneho komorného orchestra Žilina

Miroslav_Ivani.jpgBibiana_Bienikova.jpgVladimir_Hvizdak.jpgMiroslav Ivaniš, hoboj, vedúci súboru

Bibiána Bieniková , klarinet

Vladimír Hvizdák, fagot

Žilinské dychové trio vzniklo v roku 1987 z iniciatívy členov Štátneho komorného orchestra Žilina ako prirodzený odraz ich vzťahu ku komornej hudbe a ku hre v malom komornom súbore. Súbor uskutočnil množstvo koncertov nielen na domácom pódiu v Dome umenia Fatra v Žiline, ale získal si vynikajúce ohlasy aj v iných mestách Slovenska. Účinkoval na rôznych príležitostných akciách ako napr. pri zahájení osláv 70. výročia Deklarácie slovenského národa v Martine 1988, pri zahajovaní Interpretačnej súťaže SR v Banskej Bystrici v roku 1989, na mnohých vernisážach, na matiné v Mirbachovom paláci v Bratislave (2000 a 2004), na koncertoch v kúpeľných mestách, v rámci jarných a jesenných koncertných cyklov a  i. V roku 2009 vystúpili aj na najväčšom slovenskom hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne. V rámci medzinárodného projektu EÚ Orchestra Network for Europe vystúpili členovia súboru spolu s hudobníkmi z ďalších európskych orchestrov niekoľkokrát vo Francúzsku, Poľku, Česku a na Slovensku. Ako členovia ŠKO a pričlenených komorných súborov koncertovali takmer vo všetkých európskych krajinách, v USA, Tunisku, Japonsku, Brazílii.
Presvedčivé výkony na koncertných pódiách sa stali podnetom pre spoluprácu tria so Slovenským rozhlasom. Výsledkom tejto spolupráce je množstvo kvalitných štúdiových nahrávok a záznamov živých koncertov určených pre verejné vysielanie. Repertoár súboru je veľmi rozsiahly. Tvoria ho skladby od baroka až po súčasnú svetovú a slovenskú tvorbu. V roku 2003 vydali svoje prvé profilové CD so skladbami D. Milhauda, B. Martinů, C. Arrieua, W. A. Mozarta, J. Iberta a anonymných autorov z 18. storočia.

Hobojista Miroslav Ivaniš (1964) je absolventom žilinského konzervatória z triedy Milady Hriankovej (1984) a VŠMU v Bratislave z triedy Jozefa Ďurdinu (1992). Počas štúdií získal 1. a 2. cenu na súťažiach slovenských konzervatórií a 1. miesto na Duškovej súťaži v Prahe. Od roku 1986 je členom ŠKO Žilina, s ktorým spolupracuje aj sólisticky, podobne ako s komorným súborom Archi di Slovakia. Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Žiline. S huslistom Františkom Figurom a ŠKO Žilina uviedol premiérovo dielo Róberta Gašparíka Profundus motus pod vedením nemeckého dirigenta Alexandra Schwincka.

Bibiána Bieniková študovala na Konzervatóriu v Žiline v triede svojho otca Pavla Bienika a na VŠMU v Bratislave v triede Jozefa Luptáčika. Počas štúdia sa úspešne zúčastnila na viacerých celoslovenských súťažiach (1990 - 3. cena a 1992 - 2. cena na súťaži slovenských konzervatórií). Dvakrát bola aktívnou účastníčkou na Medzinárodných majstrovských interpretačných kurzoch v Brne. Počas štúdia na VŠMU viackrát účinkovala sólovo s orchestrom aj s dychovým kvintetom. V roku 1993 získala I. cenu na súťaži, ktorú poriadala firma Yamaha.  Od roku 1994 pôsobí na poste 1. klarinetistky ŠKO Žilina, s ktorým často vystupuje aj sólisticky (Stamic, Crusel, Mozart, Weber, Gašparík, Bella). V novembri 2000 vystúpila sólisticky so Slovenskou filharmóniou pod taktovkou Bystríka Režuchu, s ktorou uviedla v rámci festivalu Nová slovenská hudba premiérovo dielo Vnútorný obraz Róberta Gašparíka. Tento odznel v jej podaní aj na abonentnom koncerte ŠKO Žilina v marci 2001. V spolupráci so Sláčikovým kvartetom ŠKO Žilina a Ivanom Gajanom vystúpila v roku 2001 na koncerte v Mirbachovom paláci v Bratislave.  Je členkou komorných súborov Suchoňovo kvinteto a Armonia slovacca, s ktorými účinkovala na mnohých koncertoch na Slovensku i v zahraničí, naposledy 2006 a 2007 vo francúzskej Pikardii. Je držiteľkou prestížnej ceny Slovenskej sporiteľne „Zlatá nota 2003“. Od roku 2003 vyučuje aj na žilinskom konzervatóriu.

Fagotista Vladimír Hvizdák je absolventom Konzervatória v Žiline z triedy Vladimíra Šalagu (1975-1981). Je držiteľom 1. a 3. ceny zo Súťaže slovenských konzervatórií (1978, 1980). Pôsobil v operných orchestroch v Opave a Olomouci, od roku 1987 je členom ŠKO Žilina. Pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu v Žiline.

Trio.jpg


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina