Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Ivan GAJAN - klavír, František NOVOTNÝ - husle, Jozef PODHORÁNSKY – violončelo


28.10.2010, 1900 hod.

platia abonentné vstupenky B

POCTA CHOPINOVI

Ivan Gajan, klavír
František Novotný, husle, ČR
Jozef Podhoránsky, violončelo

Program:

Fryderyk Chopin
Sonáta g mol pre violončelo a klavír op. 65
Introdukcia a Brilantná polonéza C dur op. 3
Trio g mol pre klavír, husle a violončelo op. 8


200. výročie narodenia jedného z hlavných predstaviteľov raného hudobného romantizmu Fryderyka Chopina si pripomína v roku 2010 celý hudobný svet, preto nemôže chýbať ani v dramaturgii ŠKO Žilina. Výlučne jemu bude venovaný koncert v podaní renomovaných slovenských sólistov – Ivana Gajana a Jozefa Podhoránskeho a českého huslistu Františka Novotného.

Klavirista Ivan Gajan je žilinskému publiku veľmi dobre známy – je rodákom zo Žiliny, bol dlhoročným sólistom ŠKO Žilina, účinkuje pravidelne v abonentných cykloch v Dome umenia Fatra. Absolvent moskovského konzervatória z triedy S. Nejgauza a V. Gornostajevovej, laureát prestížnych svetových súťaží, vysokoškolský pedagóg na VŠMU v Bratislave a JAMU v Brne je predovšetkým vynikajúcim sólistom a komorným hráčom, ktorého umenie mohli oceniť poslucháči vo väčšine európskych štátov, v Ázii, Afrike a Južnej Amerike.

Huslista František Novotný patrí do elitnej kategórie osobností súčasného českého koncertného umenia. Študoval na brnenskom konzervatóriu a JAMU, je držiteľom viac ako 20 cien z národných a medzinárodných súťaží, o.i. Pražská jar, Janov, Tokio, Ceny RAI z Benátok 1982, medaily H. Wieniawského 2003 a i. Hosťoval vo väčšine európskych štátov, v USA, Japonsku, Južnej Kórei, hral v takých sálach ako Carnegie Hall v NY, Cleveland Symphony Hall, Santory Hall, Tokyo Bunka Kaikan, Izumi Hall v Osake, Festspielhaus v Salzburgu. S ŠKO Žilina vystúpil roku 1996 na koncertnom turné na Cypre.

Violončelista Jozef Podhoránsky patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského interpretačného umenia. študoval na Konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve u M. Chomicera a V. Fejgina, kde absolvoval aj umeleckú ašpirantúru. Zúčastnil sa na niekoľkých významných domácich aj zahraničných interpretačných súťažiach, na ktorých získal popredné umiestnenia. Ako sólista aj komorný hráč sa predstavil v mnohých krajinách Európy aj v zámorí, hlavne v Japonsku. Významné je jeho pedagogické pôsobenie – je profesorom na VŠMU v Bratislave, vedie aj medzinárodné kurzy violončelovej hry (hlavne v SR, Maďarsku a Rakúsku).


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina