Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

KLAVÍRNE TRIO ŠKO ŽILINA


Klavirne_trio_KO.jpg
komorný súbor Štátneho komorného orchestra Žilina

Michal DÍRER, klavír
Miroslav BALOGA, husle
Michal KVITKOVSKÝ, kontrabas


KLAVÍRNE TRIO ŠKO ŽILINA vzniklo na konci roku 2013, odkedy uskutočnilo sériu koncertov na rôznorodých podujatiach v Žiline a ďalších slovenských mestách. Súbor sa predstavil i v Slovenskom inštitúte vo Viedni a pravidelne účinkuje počas letnej sezóny vo Švajčiarsku.

Michal DÍRER (1984) získal základné hudobné vzdelanie na ZUŠ v Nitrianskom Pravne. V rokoch 2000 – 2004 študoval na konzervatóriu v Žiline v klavírnej triede Dariny Andrejkovej a od 2004 do 2006 v klavírnej triede Dariny Švárnej. V roku 2011 absolvoval VŠMU v Bratislave v triede Ivana Gajana.
Už počas štúdia sa zúčastňoval viacerých regionálnych a celoslovenských súťaží  (Festival Ivana Ballu, Celoslovenská súťaž Dezidera Kardoša). V roku 2003 sa stal laureátom v 1. kategórii Súťaže študentov slovenských konzervatórií. V tom istom roku absolvoval klavírne kurzy "Musica arvenzis" v Dolnom Kubíne pod vedením Petra Čermana. V roku 2004 sa zúčastnil na Mezinárodnej súťaži Franza Schuberta v Jeseníku a na Medzinárodných klavírnych kurzoch v Brne pod vedením Jiřího Skovajsu. V tom istom roku sa konala jeho prvá spolupráca so Slovenským rozhlasom v rámci Štúdia mladých.
V roku 2010 spolupracoval s Artur Malawski Philharmonic v poľskom Rzeszówe. V roku 2007 a 2008 absolvoval klavírne kurzy pod vedením Drahomíry Biligovej z Conservatorio dell´Aquila. V roku 2010 absolvoval majstrovské kurzy v Rzeszówe pod vedením takých osobností ako sú Stefan Kutrzeba, Oxana Rapita, Katarzyna Stankowska, Hubert Rutkowski, Michal Szczepanski a Jerzy Sterczyński. V septembri 2010 sa zúčastnil medzinárodného projektu “Chopin-MOST”, do ktorého boli zapojené tri európske mestá: poľský Zator, maďarské Berekfürdõ a slovenské Bojnice. Často spolupracuje so Slovenským rozhlasom.
Veľmi cenná je jeho spolupráca s kultúrnymi centrami v Trenčianskom kraji (pravidelná participácia ako korepetítor na "Krištáľovej váze" 2010 - 2013, člen poroty klavírnej súťaže Piano v modernom rytme a Speváckej súťaže "Studnička") mu priniesla zisk ocenenia „Tvorivý čin Roka a cena za kultúru 2010". V roku 2011  sa ako skladateľ stal víťazom Súťaže o zvučku mesta Prievidza.
S ŠKO Žilina spolupracuje od roku 2006, kedy s ním uviedol pod vedením Karola Kevického Haydnov Klavírny koncert D dur. V roku 2012 uviedol spolu s Františkom Figurom pod vedením Juraja Čižmaroviča Little Daneliade Giu Kančeliho a v roku 2014 s Michaelom Berkim pod vedením Valentina Doniho Karneval zvierat od Camille Saint-Saënsa.
Okrem sólistickej a komornej činnosti pôsobí v súčasnosti pedagogicky na Konzervatóriu v Žiline.

 

Huslista a violista Miroslav BALOGA (1977) získal základné hudobné vzdelanie od svojho otca a na ZUŠ v Krompachoch u M. Rothmajerovej. V rokoch 1992-1998 študoval na Žilinskom konzervatóriu v triede Mgr. art. Antona Pohančeníka. Po absolvovaní konzervatória vyštudoval Akadémiu umení v Banskej Bystrici u uznávaného pedagóga prof. Jiřího Kratochvíla, dlhoročného člena a zakladateľa slávneho Janáčkového kvarteta. V rokoch 2002-2006 pôsobil ako 1.violista v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Od roku 2007 bol členom ŠKO Žilina, v rokoch 2010 - 2016 bol vedúcim violovej skupiny.
Ako inštrumentalistovi sú mu okrem vážnej hudby  blízke aj iné hudobné žánre - folklór, country, jazz, world music.
Hosťoval a bol členom vo viacerých hudobných telesách, ako napr. Musica Iuventa Slovaca, Musica Florea, Etnobeat kapela Družina, kapela Jánošík zo Svitu, s ktorou účinkoval v Slovenskom reprezentačnom dome na piatich Olympijských hrách.
okrem sólového učinkovania pôsobí aj pedagogicky na Konzervatóriu v Žiline.

 

Michal KVITKOVSKÝ (1970) pochádza z Košíc, kde aj vyštudoval na tamojšom konzervatóriu hru na kontrabase u Vojtecha Velíška a Tibora Trna. V roku 2009 ukončil štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde bol poslucháčom v triede Jána Krigovského. Pôsobil vo viacerých orchestroch a komorných súboroch, v rokoch 1990 – 1994 bol členom Štátnej filharmónie v Košiciach, niekoľko rokov spolupracoval s orchestrom Mladí bratislavskí sólisti. Od roku 1994 je 1. kontrabasistom ŠKO Žilina. Od roku 1997 pôsobí aj v komornom zoskupení Archi di Slovakia, s ktorým uskutočnil množstvo koncertov doma aj v zahraničí (Španielsko, Nemecko, Maďarsko, Kanada).


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina