Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Christian Pollack


Christian Pollack pochádza z Viedne, kde získal hudobné vzdelanie na Konservatorium der Stadt Wien (husle a klavír) a na Hochschule für Musik und darstellende Kunst (o. i. dirigovanie u Hansa von Swarowskeho). Štúdium dirigovania si rozšíril na Robert Schumann Institut v Düsseldorfe a u Sergiu Celibidacheho v Mníchove.
Od roku 1964 pôsobil ako violista vo viedenskej Volksoper, potom na viacerých postoch koncertného majstra v Nemecku a Rakúsku. Vypracoval sa na jedného z najobsadzovanejších rakúskych dirigentov v medzinárodnom meradle - asistoval Ch. von Dohnányimu na festivale Carinthische Sommer vo Villachu, dirigoval Bregenzer Festspielen, ako hosťujúci dirigent pôsobil vo Wiener Volksoper, Symfonickom orchestri Basel, Bachakademie Stuttgart, Opernhaus Nürnberg, Staatstheater Essen, Münchner Symphoniker, Symfonický orchester Bogotá v Kolumbii. Od roku 1990 spolupracoval so Štátnou filharmóniou Košice, s ktorou nahral doteraz 17 CD pre firmy Naxos a Marco Polo. So Staatstheater Baden bol v roku 1998 a 1999 na mesačných turné v Japonsku. V rokoch 1996 – 2016 pôsobil pedagogicky na Konservatorium der Stadt Wien ako vedúci operného odboru a naďalej sa venuje dirigentskej činnosti.
S ŠKO Žilina začal spolupracovať v marci 2000, odkedy s ním uskutočnil množstvo zaujímavých projektov – okrem koncertov v Dome umenia Fatra v Žiline (hlavne novoročné a operné koncerty) a koncertov v SR dirigoval aj sériu operných predstavení Mozartovej opery Cosi fan tutte v Rakúsku 2002, nahrávku diel J. Lannera na CD, veľkonočný koncert vo Viedni 2002, festival Johann Strauss Vater vo Viedni 2004 a i. V novembri 2005 uviedol s veľkým úspechom v Žiline koncertne Verdiho operu Rigoletto, na ktorú pozval do hlavnej úlohy svojho priateľa, svetoznámeho barytonistu Georga Ticheho, sólistu viedenskej Štátnej opery, 2008 operu Cavalleria rusticana P. Mascagniho,  2009 svetovú premiéru operety Bohyňa múdrosti od J. Straussa st., 2012 operu Barbier zo Sevilly G. Rossiniho, 2014 operu Tosca G. Pucciniho a 2017 Madame Butterfly. Dirigoval aj tri silvestrovsko-novoročné turné ŠKO Žilina v Španielsku, ktoré sa uskutočnili v centrách ako Barcelona, Tarragona, Avila, Alicante, Miranda de Ebro, Burgos. Spolu dirigoval takmer 100 koncertov ŠKO doma aj v zahraničí.
Christian Pollack je predsedom Spoločnosti J. Straussa v Rakúsku, jedným z najuznávanejších odborníkov na tvorbu J. Straussa otca aj syna. S ŠKO a svetoznámym dirigentom E. Märzendorferom (1921 – 2009) zrealizoval v rokoch 2002 - 2012 rozsiahly projekt nahrávok kompletného diela J. Straussa st. pre prestížnu nahrávaciu spoločnosť Naxos (23 CD).


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina