Otvárací koncert 44. sezóny
štvrtok 14. 09. 2017 o 1900 hod.
vstupné: 10,- 12,- 14,-€
platia abonentné vstupenky AB
Theodore Kuchar, dirigent, USA
Katarína Turnerová, harfa
Klára Würtz, klavír, Maďarsko
program:
Milan Novák
Koncert pre harfu a orchester
k 90. narodeninám autora
Ludwig van Beethoven
Klavírny koncert č. 3 c mol op. 37
Ludwig van Beethoven
Symfónia č. 3 Es dur op. 55 „Eroica“
Otvárací koncert 44. sezóny ŠKO Žilina pripomenie v úvode Koncertom pre harfu a orchester významné životné jubileum jedného z najhrávanejších slovenských skladateľov - Milana Nováka. „Novákova tvorivosť bola i je vedená spontánnou muzikalitou. V jeho skladbách sa zračí nielen technická zdatnosť, ale aj dávka zdravej intuície zakotvenej v prirodzenej muzikalite," opísala pred rokmi jeho tvorbu muzikologička Lýdia Dohnalová. Milan Novák oslávi tento rok mimoriadne obdivuhodné, deväťdesiatročné jubileum a na koncert sa teší a prijal pozvanie na osobnú účasť, čo je pre nás veľká česť.
Ďalšia časť koncertu je venovaná tvorbe Ludwiga van Beethovena, ktorého tvorba tvorí jeden z pilierov repertoáru ŠKO. Odznie jeho úžasný 3. klavírny koncert c mol a jedna z najveľkolepejších symfónií v hudobnej histórii – slávna Eroica, ktorú v čase vzniku napísal pre Napoleóna (ešte v čase, keď vyhrával v mene Veľkej francúzskej revolúcie). Po Napoleonovej korunovácii za cisára a následnom dobýjaní Európy Beethoven venovanie zrušil a napísal nové – „pamiatke hrdinom“. Symfóniu nakoniec daroval svojmu mecenášovi kniežaťu Lobkovicovi.
V prvej skladbe koncertu sa ako sólistka večera predstaví harfistka Katarína Turnerová. V rokoch 1990–1995 zastávala post sóloharfistky v SOSR, od roku 1995 je sóloharfistkou Slovenskej filharmónie, 1994–1997 hrala v medzinárodnom symfonickom orchestri United Philharmonic Vienna. Ako sólistka i komorná hráčka účinkuje na domácich koncertných pódiách a hudobných festivaloch. Slovenské koncertné umenie úspešne reprezentovala ako sólová, komorná i orchestrálna hráčka často i v zahraničí – v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Belgicku, Švédsku, Českej republike, Poľsku, Bulharsku, Maďarsku, Taliansku, Švajčiarsku, Španielsku, Mexiku, Japonsku i Ománe.
Druhou sólistkou večera je svetoznáma maďarská klaviristka Klara Würtz. Rodáčka z Budapešti, zázračné dieťa, absolventka Hudobnej akadémie F. Liszta, víťazka medzinárodnej súťaže Ettore Pozzoli v Miláne (1985), laureátka medzinárodnej súťaže v Dubline (1988), sólistka Boston Symphony Orchestra s Bernardom Haitinkom (2003), mozartovský recitál na Salzburger Festspiele 2006, vyše stovky CD pre prestížne vydavateľstvá Naxos, Brilliant Classics, Ondine a Marco Polo – to sú len niektoré fakty z jej bohatého umeleckého životopisu, ktorý sľubuje pre žilinské publikum veľký umelecký zážitok. S ŠKO Žilina sa predstaví po prvýkrát.
Americký dirigent ukrajinského pôvodu Theodore Kuchar sa narodil v New York City. Hudobné štúdia začal ako desaťročný hrou na husliach, neskôr prešiel na hru na viole. Roku 1980 získal aj štipendium Paula Fromma v Boston Symphony Orchestra a účasť na slávnych kurzoch Tanglewood Music Center, kde sa venoval štúdiu dirigovania. V rokoch 1987 – 1993 bol umeleckým šéfom v Queensland Philharmonic Orchestra a aj hudobným riaditeľom a šéfdirigentom West Australian Ballet v Perthe v Austrálii, v roku 1992 sa stal hlavným hosťujúcim dirigentom Ukrajinského štátneho symfonického orchestra v Kyjeve, s ktorým spolupracuje dodnes, aktuálne sa práve vrátil z dvojmesačného turné tohto orchestra po USA, kde spolu uviedli 44 koncertov. Od roku 2006 až do júna 2012 bol šéfdirigentom Janáčkovej filharmónie Ostrava, v rokoch 2000 – 2016 bol hudobným riaditeľom Filharmonického orchestra Fresno v Californii. Od roku 2011 je umeleckým riaditeľom Venezuela Symphony Orchestra v Caracase a od roku 2013 aj hlavným dirigentom ŠKO Žilina. Spolu má na konte vyše stovky CD pre prestížne vydavateľstvá Naxos, Brilliant Classics, Ondine a Marco Polo.