Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Sólo pre dva klavíry


štvrtok 30. 11. 2017 o 1900 hod.
vstupné: 8,- 10,- 12,-€
platia abonentné vstupenky AB

 

Martin Leginus, dirigent
Zuzana Králiková-Pohůnková, klavír
Eva Cáhová, klavír

 

program:

Ivan Hrušovský
Vznešené tance levočské

Bohuslav Martinů
Dvojkoncert pre dva klavíry a orchester

Wolfgang Amadeus Mozart
Symfónia č. 38 D dur KV 504 Pražská

 

Vznešené tance levočské pre sláčikový orchester významného slovenského skladateľa Ivana Hrušovského pozostávajú zo starých tancov 17. storočia z Pestrého zborníka z Levoče. V energickom Dvojkoncerte pre dva klavíry sa snúbi barokové concerto grosso s nezameniteľnou kompozičnou technikou českého majstra 20. storočia Bohuslava Martinů. Symfónia č. 38 D dur vznikla v roku 1786, v čase kedy bol Mozart na vrchole svojich tvorivých síl. Symfónia mala premiéru v Prahe, kde bolo dielo prijaté s veľkým nadšením.


Dirigent Martin Leginus pôsobí od roku 2006 v Slovenskom národnom divadle. V rokoch 2013 až 2016 bol hudobným riaditeľom Štátnej opery  Prahe. Od roku 2015 do roku 2016 bol hlavným hosťujúcim dirigentom Pražského komorného orchestra. Pravidlne spolupracuje s domácimi orchestrami i zahraničnými. Spolupracoval s celým radom významých sólistov, ako sú Leo Nucci, José Cura, Štefan Kocán, Anna Samuil, Desirée Rancatore, Jana Kurucová, Adriana Kučerová, Pavol Bršlík, a iní.

Zuzana Králiková-Pohůnková študovala na Konzervatŕoiu v Žiline a VŠMU v Bratislave. Ako sólistka spolupracuje so Štátnym komorným orchestrom v Žiline (dirigenti: Alexander Apolín, Vladimír Kiradjev, Martin Leginus, Karol Kevický a i.). Od roku 2011 je členkou klavírneho tria "Bogacz Trio".

Eva Cáhová pôsobí ako koncertná klaviristka doma aj v zahraničí. Je laureátkou domácich i medzinárodných klavírnych súťaží. Spolupracovala  s domácimi aj zahraničnými symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia Bratislava, Štátny komorný orchester Žilina, Komorný orchester České Budějovice, Symfonický orchester Akadémie muzickej v Ľvove, Filharmónia v Ruse). Pedagogicky pôsobí v Banskej Bystrici na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu a na Akadémii umení.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2024 Štátny komorný orchester Žilina